30-vuotisjuhlakonsertti 1.3.2015

gigli1_1

Seura täytti 26.2.2015 kunnioitettavat 30 vuotta. Juhlan kunniaksi pidettiin 1.3. Helsingin Savoy-teatterissa juhlakonsertti, jossa lauloivat italialaiset vieraat: sopraano Wilma Vernocchi, mezzosopraano Paola Cacciatori ja tenori Emanuele Servidio. Suomea edustivat sopraano Tiina-Maija Koskela ja basso Mika Kares. Laulajia säesti Liisa Pimiä

Seuran vieraina olivat myös bulgarialaiset Mariya Nikolova ja Stefka Kaloyanova. Nikolova on tehnyt suurenmoisen mosaiikkikuvan Giglistä, joka on seuran uuden historiikin kannessa. Se heijastettiin näyttämön taakse konsertin ensimmäisellä puoliskolla. Jälkipuoliskolla sinne heijastettiin Elinor Branderin 1966 tekemä värillinen muotokuva Giglistä, josta on muodostunut seuralle tunnuskuva vuosien varrella. Juhlan kunniaksi seura on teettänyt juuri tästä kuvasta hienon Gigli-lautasen, joka valmistui konserttiin ja jaettiin sen lopulla kaikille esiintyjille ja bulgarialaisvieraille.

Teatteri oli lähes loppuunmyyty ja paikalla oli kaikkiaan yli 600 henkeä. Tunnelma oli korkealla ja kaikki laulajat olivat tasokkaita. Konsertin alkupuolella jaettiin juhlavuoden kunniaksi kaksi Beniamino Gigli -palkintoa, jotka saivat pianisti Liisa Pimiä ja basso Mika Kares. Pimiän palkinnon perusteluissa kerrotaan hänen 17 vuotta kestäneestä Gigli-seuran konserttien (24 kpl!) säestyksestään ja toiminnastaan mestarikurssien organisoijana Suomessa ja Italiassa. Mika Kareksen palkitsemista perusteltiin hänen jatkuvasti nousussa olevalla upealla kansainvälisellä urallaan ja toiminnallaan bel canton edistämiseksi (mm. Eurajoen bel canto -festivaali).

kares

Laulajista kovimman urakan teki tenori Emanuele Servidio, joka lauloi kahdeksan kappaletta, lauluja ja aarioita, joista suurin osa kuului Giglin repertoaariin. Hän lauloi vielä pitkän konsertin ainoana ylimääräisenä O Sole mion. Paola Cacciatori lauloi neljä aariaa, joista puolet olivat ranskalaisia (Paolan äidinkieli on ranska!) ja puolet italialaisia. Sevillan parturin ”Una voce poco fa” tulkinta ihastutti yleisöä erityisesti. Paola päätti osuutensa Giglin lauluun ”Rondine al nido”. Wilma Vernocchi lauloi neljä Giglin repertoaariin kuulunutta laulua ja osoitti, minkä vuoksi hän on laulanut 15 vuoden ajan Milanon kuulussa Teatro alla Scalassa. ”Wilma Vernocchi lauloi canzonensa liikuttavasti ja yhä äänensä kirkkaan ytimen säilyttäneenä”, kirjoitti Veijo Murtomäki Helsingin Sanomissa.

Suomalaisista laulajista Tiina-Maija Koskela esitti neljä vaativaa ooppera-aariaa, joista kolme oli italialaista ja yksi saksalainen Wagnerin Lohengrinista. Hän osoitti, ettei häntä turhaan valittu viime vuoden toukokuussa Tanskassa kansainvälisen Lauritz Melchior -kilpailun voittajaksi. Varmasti merkittävä ura on edessä. Mika Kares puolestaan osoitti, millaista on maailman huipputason laulaminen nykyään. Hänkin sai suurimmat suosionosoitukset bravo-huutoineen Sevillan parturin juoruaarian jälkeen. Kerta kaikkiaan komea ilta. Yleisö tuntui tyytyväiseltä.

Helsingin Sanomat julkaisi 3.3. Veijo Murtomäen konserttiarvostelun ja Hufvudstadsbladet Jan Granbergin 4.3. Lisäksi Satakunnan Kansa, Kankaanpään Sanomat ja Lapin Kansa julkaisivat uutisen Gigli-palkinnoista. Recanatissa Radio Erre ja Il Cittadino di Recanati julkaisivat nettisivuillaan uutisen konsertista. Sanomalehdet Il Resto del Carlino ja La Voce julkaisivat Forlìssa 4.3. uutisen konsertista. Otsikoissa mainittiin luonnollisesti kaupungin oma laulaja Wilma Vernocchi.

Muistokonsertit 1987-2015

+ Lue lisää

Konserttien esiintyjät

+ Lue lisää

Italiaislaulajat Suomessa

+ Lue lisää

Suomalaislaulajat Recanatissa

+ Lue lisää

Seuran vieraita 1989 alkaen

+ Lue lisää

Unohtumaton Gigli-ilta Helsingissä 13.3.2014

+ Lue lisää

Gigli-seuran 30-vuotisjuhlakonsertti 1.3.2015

gigli_30vuotiskonserttijuliste_web

Konsertti pidetään Helsingin Savoy-teatterissa (os. Kasarminkatu 46─48) sunnuntaina 1.3.2015 klo 17. Konsertilla juhlistetaan myös Giglin syntymää, josta on tänä vuonna tullut kuluneeksi 125 vuotta.

Juhlakonsertin esiintyjät tulevat Italiasta ja Suomesta. Italiaa edustavat tenori Emanuele Servidio sekä mezzosopraano Paola Cacciatori. Suomalaiset laulajat ovat sopraano Tiina-Maija Koskela (Lauritz Melchior -kilpailun voittaja 2014 Tanskassa) sekä maailmanuraa tekevä basso Mika Kares. Laulajia säestää entiseen tapaan Liisa Pimiä (piano).

Konsertin liput maksavat: 37 € normaali lippu / 27 € väh. 10 h. ryhmät / 18 € opiskelijat, varusmiehet, työttömät ja lapset alle 16 v. Lisäksi tulee Lippupalvelun toimituskulu 2,50 €/lippu, joka peritään muissa Lippupalvelun pisteissä, paitsi Savoy-teatterilta ostettaessa.

Konsertin yhteydessä julkistetaan myös seuran historiikki "Bel Canton juhlaa!". Kirjoja on myytävänä hintaan 25 €.  Seuran jäsenet saavat kirjan jäsenetuna, lisäkappaleet maksavat 20 €.

+ Lue lisää

30-vuotisjuhlakonsertti 1.3.2015

Seura täytti 26.2.2015 kunnioitettavat 30 vuotta. Juhlan kunniaksi pidettiin 1.3. Helsingin Savoy-teatterissa juhlakonsertti, jossa lauloivat italialaiset vieraat: sopraano Wilma Vernocchi, mezzosopraano Paola Cacciatori ja tenori Emanuele Servidio. Suomea edustivat sopraano Tiina-Maija Koskela ja basso Mika Kares. Laulajia säesti Liisa Pimiä

+ Lue lisää

Kutsu seuran pikkujouluun ja 30-vuotisjuhlaan 28.11.2015

Tule mukaamme viettämään italialaistyyppistä pikkujoulua ja juhlistamaan samalla seuramme 30-vuotista taivalta. Juhla pidetään lauantaina 28.11.2015 klo 17.00 alkaen Lyceumklubin huoneistossa Kruununhaassa, osoite Rauhankatu 7 E.

+ Lue lisää

Kahvikonsertti 31.1.2016 - 100 v. Rina Giglin syntymästä

KAHVIKONSERTTI 31.1.2016 - 100 vuotta Rina Giglin syntymästä

+ Lue lisää

Gigli-2016 Gaalakonsertti

DSC_2988

Esiintyjät loppukiitoksissa, vasemmalta: Ludovica Gasparri, Laura Pyrrö, Mario Leonardi, Kristian Lindroos, Markus Suihkonen ja jari Hiekkapelto.

DSC_3003

Torsten Bramderin palkitseminen.

DSC_2945

Gigli-2016 Gaalakonsertti

DSC_2927

Gigli-palkinto 2016 Mario Leonardi

DSC_2931

Gigli-palkinto 2016 Torsten Brander

________________________________________

 

Gigli_2016_Savoy_web_1024

 

+ Lue lisää

Gigli-2017 Gaalakonsertti

Camillan Nylundin videohaastattelu:

18943597_6082718602523_4568204199019413504_n
Gigli_2017_A4_paino-c-300

+ Lue lisää